Söylenipte Nasıl Yazılır?

TDK kurallarına göre söylenipte, söylenipde, söylenip te yazımları hatalı olup "söylenip de" yazımı doğru olan yazımdır. Zira dahi anlamındaki de ile bağlaç olan de solundaki sözcükten ayrı yazılır ve onun sert ünsüzünden etkilenip sertleşmez, D şeklinde kalır.Bu ifadenin literatürdeki basılı örnekleri de bu kuralın Türkçede yerleşmiş olduğunu göstermektedir:


Her ne kadar Tekel idaresinin bir şarap imalâthanesi varsa da ihtiyaca cevap verecek mahiyette olmasa gerektir. İktisaden çökmüş bir vaziyette olan bu belde, mutlak bir İktisadî kalkınma yapabilmek için kaç yıldır söylenip de bir türlü tahakkuk ettirilemeyen Almus barajı ve büyük elektrik santralinin kurulması şarttır. Çatalağzı santrali gibi bir tesisin kurulmasının elzem olduğunu, hükümetin de kabul buyuracağını ümit ediyorum. Bu işin de kurulması kararlaştırılıp da projeleri hazırlanan tesisler arasına alınmasını, hemşehrilerim adına ilgili bakanlıktan rica ediyorum.
Kaynak: 1 Aralık 1950 Zafer
söylemek

_______________


Metrekare Nasıl Yazılı

Üslü Sayı Yazma

Heryer Nasıl Yazılır

Allah Arapça Yazılışı

Küçük-Eşittir İşareti Nasıl Yazılır

Kalp Emoji KopyalaBu sitede sadece TDK yazım kılavuzu esas alınmamıştır çünkü 1985 tarihli TDK İmla Kılavuzu, en başta "yazım" yerine "imla" kelimesine geri dönmeyi tercih etmiş olmasıyla büyük tartışmalar başlatmıştır; . ve TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin tek başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir. 1980 öncesi TDK üyelerinin eseri olan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu, yayıncıların tamamına yakınının temel başvuru kaynağı olmuştur. Dolayısıyla iki kurumun yazım önerilerinin birbirini tutmadığı durumlarda ilgili genel yazım kuralının uygulanışına ve literatürde baskın gelmiş olan yaygınlığa da bakarak önerilerde bulunulmaktadır. Alıntıların pek çok yaygın kabulü göstermek içindir. Zira dil, masa başında tasarlanan bir düzen değil, son tahlilde o dili konuşanların şekillendirdiği konvansiyonel bir yapıdır.


Sitede yapılan yazım önerilerine yönelik itirazlarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim de diyeceklerim var!" diyorsanız buyrun