Kazanıpta Nasıl Yazılır?

TDK kurallarına göre "kazanıp da" yazmak gerekir. Kazanıpta, kazanıp ta, kazanıpda yazımlarının yanlış olmasının sebebi dahi anlamındaki de ile bağlaç olan de'nin ayrı birer kelime sayılıp ayrı yazılması ve bu nedenle ünsüz benzeşmesinden etkilenmemesidir.

Bu ifadenin literatürdeki basılı örnekleri de bu kuralın Türkçede yerleşmiş olduğunu göstermektedir:

Hayatlarını kendi başlarına kuran kadınlarda görülen gururun tehlikeli yanı, yuva yoksunluğu, bunu da hissediyor o, hayatındaki boşluğu, kazanıp da kazandığını tüketmenin, harcamanın yorgunluğunu hissediyor..
Kaynak: Stefan Zweig, Günlükler

kazanmak

_______________

Metrekare Nasıl Yazılı
Üslü Sayı Yazma
Heryer Nasıl Yazılır
Allah Arapça Yazılışı
Küçük-Eşittir İşareti Nasıl Yazılır
Kalp Emoji Kopyala

Bu sitede sadece TDK yazım kılavuzu esas alınmamıştır çünkü 1985 tarihli TDK İmla Kılavuzu, en başta "yazım" yerine "imla" kelimesine geri dönmeyi tercih etmiş olmasıyla büyük tartışmalar başlatmıştır; . ve TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin tek başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir. 1980 öncesi TDK üyelerinin eseri olan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu, yayıncıların tamamına yakınının temel başvuru kaynağı olmuştur. Dolayısıyla iki kurumun yazım önerilerinin birbirini tutmadığı durumlarda ilgili genel yazım kuralının uygulanışına ve literatürde baskın gelmiş olan yaygınlığa da bakarak önerilerde bulunulmaktadır. Alıntıların pek çok yaygın kabulü göstermek içindir. Zira dil, masa başında tasarlanan bir düzen değil, son tahlilde o dili konuşanların şekillendirdiği konvansiyonel bir yapıdır.

Sitede yapılan yazım önerilerine yönelik itirazlarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim de diyeceklerim var!" diyorsanız buyrun