Cemaziyelevvel Nasıl Yazılır جمادى الأول

TDK ve Diyanet bu kelimenin yazımında hemfikirdir: CEMAYİZELEVVEL

Yani birleşik yazılır ve Türkçe Telaffuzuna göre yazılır.

Aşağıdaki butona basarak bu yazımı bilgisayarın hafızasına alabilirsiniz. Sonra istediğiniz yerde Ctrl+V tuşlarına basarak bu ifadeyi yapıştırabilirsiniz.

Mobil telefonda ise metnin belli bir yerine basılı tuttuğunuzda "yapıştır" seçeneği zaten çıkacaktır.

Ctrl+V için boşluk tuşunun üç yanındaki Ctrl tuşuna basılı tutmanız ve aynı anda V'ye basmanız yeterlidir.

Kelime Arapçada "Cemayizu'l-Evvelî" şeklinde söylenir ve aşağıdaki gibi yazılır (Kopyala):


Cemayizelevvel'in Osmanlıca yazımını ise aşağıdaki gibidir (Kopyala):
CEMAYİZELEVVEL'İNİ BİLİRİZ SÖZÜNÜN HİKAYESİ

Eski zaman İstanbul'unda çok fakir bir adam yaşarmış. Esnaf onun haline acıdığı için mahalleye belli etmeden ufak tefek yardımlarda bulunurmuş. Adam giysi bulmakta da zorlandığı için fırının verdiği bir eski çuvalı kırpıp kendine don/pantolon yapmış. Fakat adam okuma yazma bilmediği için farkında değilmiş: pantolonun tam kaba ete denk gelen yerine "Cemaziyelevvel" yazıyormuş. Fırının o çuvalı cemaziyelevvel ayının çuvalı olduğu için üzerine öyle işaretliymiş. Adam da bu yazının farkında olmadan, arkasını da göremediği için ortalıkta cemaziyevvel cemaziyevvel gezermiş. Esnaf da bunu uzaktan fark edermiş ama onu incitmemek için bunu onun yüzüne vurmaz, alay dahi etmezmiş.

Gel zaman git zaman bu adam güç ve para sahibi olmuş ve insanlara tepeden bakmaya, kibirli davranmaya başlamış. İşte onun bu halini gören esnaftan birinin "Böyle burnunun havalandığına bakmayın, biz onun cemaziyelevvelini biliriz" derken o eski zamanlarını kast etmiştir.

Sağol Nasıl Yazılır
Üslü Sayı Yazma
Kaale Almak mı Kâle Almak mı
Allah Arapça Yazılışı
Klavyede Şapkalı A Yapmak

Bu sitede salt TDK imla kılavuzu esas alınmamıştır. Zira TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir. 1980 öncesi TDK üyelerinin eseri olan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu, yayıncıların tamamına yakının temel başvuru kaynağı olmuştur.