Satınalma mı Satın Alma mı - Nasıl Yazılır

satınalmak yazımı yanlıştır. Türkçede "satın alma" ayrı yazılır. TDK ve Dil Derneği bu konuda mutabıktır.İş Dünyasında "Purchase" kavramının Türkçe karşılığı 'satın alma' olduğu için bu tabirin de "purchase" gibi tek kelime halinde yazıldığı görülmektedir fakat satın almak fiilinde birleşik yazım için gereken kaynaşarak bütünleşme özellikle yoktur. Telaffuzunda da iki kelimenin vurgusu yerli yerindedir. Tek seferde telaffuz edilmez.Bu konuda kartvizitlere değil basılı eserlere başvurmak daha sağlıklıdır:

Harcama sistemi içinde gerçekleştirilen işlemler de, harcama sisteminin bileşenlerini oluşturan satın alma işlemleri ve nakit ödemeler sistemi olarak incelenecektir. Bu sistemler; satın alma, teslim alma, borç hesaplarının izlenmesi ve kasanın günlük faaliyetleriyle ilgili verileri elde edip kaydederek bu bölümlerin tekrarlayan işlemlerini işler.
(Muhasebe Bilgi Sistemi, s. 137)

satınalma nasıl yazılır

Atatürk Göktürk Alfabesi İle Nasil Yazilir - 𐰀𐱃𐰀𐱅𐰇𐰼𐰚
Aritmetik Ortalama Sembolü -x üzeri çizgi- Nasıl Yazılır
Türk Öğün Çalış Güven Nasıl Yazılır
Kun Feyekun Nasıl Yazılır
Birde Nasıl YazılırBu sitede salt TDK imla kılavuzu esas alınmamıştır. Zira TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim de diyeceklerim var!" diyorsanız buyrun