Ve Benzeri Kısaltması Nasıl Yazılır

Kast edilenlerin henüz saymakla bitmediğini ifade etmek için kullanılan "ve benzeri" ifadesini kısaltmanın birden çok yolu vardır.

Türk Dil Kurumu'na göre "ve benzeri" ifadesinin kısaltması vb.'dir ama vb. sadece "ve benzeri" ifadesinin kısaltması değildir. Görselde görüldüğü üzere:

ve benzeri nasıl yazılır
vb. = Ve başkası, ve başkaları, ve benzeri, ve benzerleri, ve bunun gibi

Aynı anlama gelen bir diğer kısaltma ise "vs."dir. Bu, "vesaire" kelimesinin kısaltmasıdır. Aslında "ve saire" olan bu kalıp hem Türk Dil Kurumu'na hem Dil Derneği'ne göre birleşik yazılmaktadır. Zaten günümüzde kelimenin kendisinden çok kısaltması kullanılmaktadır.

Birinci Kısım: 1- Madenler, taşlar, 2- Tahtalar, 3- Pamuk, yün tiftik, ipek vesaire, 4- Yumurta, balık, havyar vesaire, 5- Hububat, meyveler, kuru konserve vesaire
(Bkz. Türkiye Sergicilik ve Fuarcılık Tarihi)

Türk Dil Kurumu bu kısaltmaya nadiren başvurmaktadır ve iki ayrı noktayla "v.s." şeklinde yazmayı tercih etmektedir.

bıcılgan: Kadınların meme uçlarında, çocukların ayaklarında, hayvanların ayak parmaklarıyla bileklerinde ter, pislik, çamur v.s. sebeplerden ileri gelen sulu yara.
(Bkz. TDK Derleme Sözlüğü)

Türk Dil Kurumu'nun 12 Eylül öncesi geleneğini sürdüren Dil Derneği ise "vs." kısaltmasını tercih etmektedir. Bkz. Kısaltmalar Dizelgesi

Basılı eserlerde de "vs." kısaltmasına daha çok rastlanmaktadır.

vs. nasıl yazılır

Dolayısıyla "vb." kısaltmasıyla "vs." kısaltması aynı anlama gelmektedir. "Ve benzeri, ve başkaları" yerine ya da "vesaire" yerine ikisini de kullanmak mümkündür.

Atatürk Göktürk Alfabesi İle Nasil Yazilir - 𐰀𐱃𐰀𐱅𐰇𐰼𐰚
Hiç de Nasıl Yazılır
Türk Öğün Çalış Güven Nasıl Yazılır
Kun Feyekun Nasıl Yazılır
İyiki Nasıl Yazılır