Geçipte Nasıl Yazılır?

TDK kurallarına göre geçipte, geçipde, geçip te yazımları hatalıdır ve "geçip de" yazımı doğrusudur. Bunun sebebi dahi anlamındaki de ve bağlaç olan de'nin ayrı yazılması ve ünsüz benzeşmesine uğramamasıdır.

Bu ifadenin literatürdeki basılı örnekleri de bu kuralın Türkçede yerleşmiş olduğunu göstermektedir:

efendi oğlum. Hele bu sıcaklarda hâkimin karşısına geçip de lâf yetiştirmek kolay mı? Vaktiyle bizim komşu Hösameddin beylerin arsa dâvasını dinlemek için bir defa mahkemeye...
Kaynak: 10 Temmuz 1950 Akşam

Bir de Pat’ın Bellamy’nin karisiyle Sue’yi aldattığını öğrenince artık öfkesi som haddini bulmuş olacak. Derken gökten düşer gibi eline böyle bir delil geçip de Pat’ın hayatını tehlikede görünce artık sevincine payan olamaz. Adam aklını oynatmış.
Kaynak: 11 Haziran 1950 Zafer

Öğleden sonra seçime iştirak birdenbire fazlalaştı. Günün yarısı geçip de akşama vakit az kaldığından Adeta vatandaşlar reylerini kutlanmak için telâşlanıyorlardı. Bu sebeple ikiden sonra dolaştığımız...
Kaynak: 15 Mayıs 1950 Yeni İstanbul

Seslendim; «Ayol, buraları niçin temizlemedin? Ben bu pis avludan geçip de odama nasıl gireyim?» dedim. «Çok konuşma...
Kaynak: 19 Ağustos 1949 Akşam

Sepeti elime aldım, parayı koynuma soktum, evden çıktım. Tramvay yolunu geçip de öbür sokağın köşesini dönerken şu oğlanla karşılaştım. «Efendi oğlum, hükümet pazarı açılmış.
Kaynak: 20 Haziran 1949 Akşam

geçmek

_______________

Metrekare Nasıl Yazılı
Üslü Sayı Yazma
Heryer Nasıl Yazılır
Allah Arapça Yazılışı
Küçük-Eşittir İşareti Nasıl Yazılır
Kalp Emoji Kopyala

Bu sitede sadece TDK yazım kılavuzu esas alınmamıştır çünkü 1985 tarihli TDK İmla Kılavuzu, en başta "yazım" yerine "imla" kelimesine geri dönmeyi tercih etmiş olmasıyla büyük tartışmalar başlatmıştır; . ve TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin tek başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir. 1980 öncesi TDK üyelerinin eseri olan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu, yayıncıların tamamına yakınının temel başvuru kaynağı olmuştur. Dolayısıyla iki kurumun yazım önerilerinin birbirini tutmadığı durumlarda ilgili genel yazım kuralının uygulanışına ve literatürde baskın gelmiş olan yaygınlığa da bakarak önerilerde bulunulmaktadır. Alıntıların pek çok yaygın kabulü göstermek içindir. Zira dil, masa başında tasarlanan bir düzen değil, son tahlilde o dili konuşanların şekillendirdiği konvansiyonel bir yapıdır.

Sitede yapılan yazım önerilerine yönelik itirazlarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim de diyeceklerim var!" diyorsanız buyrun