Başlayıpta Nasıl Yazılır?

TDK kurallarına göre "başlayıp da" yazımı doğru, başlayıpta, başlayıpda, 'başlayıp ta' yazımları ise, buradaki 'da' dahi anlamındaki de ya da bağlaç olan de olduğu için yanlıştır. Bu tür ifadeler ayrı kelimedir ve ayrı yazılır. Ünsüz benzeşmesinden de etkilenmez.Bu ifadenin literatürdeki basılı örnekleri de bu kuralın Türkçede yerleşmiş olduğunu göstermektedir:


Ayrıca yine savaşçılarının arasından bin tane de okçu seçip, bolca ok ve okluklarıyla beraberine alarak, güneş sapsarı ışıklarını göklere yaymaya başlayıp da gün sonu gelirken ordusuyla yola çıktı. Yanına alıp da götüremeyeceklerini...

Kaynak: Firdevsi, Şahname IIbaşlamak

_______________


Metrekare Nasıl Yazılı

Üslü Sayı Yazma

Heryer Nasıl Yazılır

Allah Arapça Yazılışı

Küçük-Eşittir İşareti Nasıl Yazılır

Kalp Emoji KopyalaBu sitede sadece TDK yazım kılavuzu esas alınmamıştır çünkü 1985 tarihli TDK İmla Kılavuzu, en başta "yazım" yerine "imla" kelimesine geri dönmeyi tercih etmiş olmasıyla büyük tartışmalar başlatmıştır; . ve TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin tek başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir. 1980 öncesi TDK üyelerinin eseri olan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu, yayıncıların tamamına yakınının temel başvuru kaynağı olmuştur. Dolayısıyla iki kurumun yazım önerilerinin birbirini tutmadığı durumlarda ilgili genel yazım kuralının uygulanışına ve literatürde baskın gelmiş olan yaygınlığa da bakarak önerilerde bulunulmaktadır. Alıntıların pek çok yaygın kabulü göstermek içindir. Zira dil, masa başında tasarlanan bir düzen değil, son tahlilde o dili konuşanların şekillendirdiği konvansiyonel bir yapıdır.


Sitede yapılan yazım önerilerine yönelik itirazlarınızı yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim de diyeceklerim var!" diyorsanız buyrun