Çekidüzen Nasıl Yazılır

TDK ve Dil Derneği'ne göre çekidüzen birleşik yazılır çünkü bu iki kelime kaynaşarak özgün bir anlam meydana getirmişlerdir. Ayrı olarak yazıldıkları takdirde özellikle "çeki" kısmı anlamsız kalmaktadır. Vermek fiili ise ayrı yazılır. Yani doğru yazım "çekidüzen vermek"tir.- Hayata çekidüzen vermek

- Almanya kendine çekidüzen vermeli

- Üstüne başına çekidüzen vermek

- Hayatımız düzene çekidüzenifadeleri doğru yazıma örnektir.- Hayata çeki düzen vermek

- Almanya kendine çekidüzenvermeli

- Üstüne başına çeki-düzen vermek

- Hayatımız düzene çeki düzenifadeleri ise yanlış yazım örnekleridir.Bu konuda kitabi bir alıntı yapmak gerekirse:Aşkta tıkanıklık, aşka çekidüzen verilmesi anlamına gelir. Sorunu görmek, çekidüzen vermenin ilk aşamasıdır. Pleplerin Çocuğu, aşka çekidüzen vermenin şiirleşmesidir. Yoklukta Açan Gül Aşk, insanın sürekli kendini yeniden yaratımı olduğundan korkutur sistemi. İdealist düşünürler, iktidarlar, aşkın yaratıcılığına karşı sürekli savaşmışlardır.


Mustafa Özmen, Torosların Kızı, sayfa 101


_______________


Tik İşareti Kopyala

Üslü Sayı Yazma

Heryer Nasıl Yazılır

Allah Arapça Yazılışı

Klavyede Şapkalı A YapmakBu sitede salt TDK imla kılavuzu esas alınmamıştır. Zira TDK, 1985'ten sonra yayınevlerin başvuru kaynağı olma özelliğini kaybetmiştir. 1980 öncesi TDK üyelerinin eseri olan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu, yayıncıların tamamına yakınının temel başvuru kaynağı olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim de diyeceklerim var!" diyorsanız buyrun